Własność CSS border-inline-start-color

> Dodaj do ulubionych

Własność border-inline-start-color to własność logiczna służąca do ustawiania koloru krawędzi początkowej obramowania w orientacji śródliniowej elementu.

Wybór krawędzi przez tę własność zależy od orientacji i kierunku tekstu. Jeśli na przykład tekst jest pisany od góry i od lewej (jak w języku polskim), to własność border-inline-start-color odnosi się do lewej krawędzi obramowania, a więc odpowiada własności fizycznej border-left-color.

Jeżeli natomiast tekst jest pisany od prawej do lewej i w orientacji pionowej (jak np. w języku japońskim), to własność border-inline-start-color odpowiada własności fizycznej border-top-color.

Przykład

W tym przykładzie początkowa krawędź obramowania elementu span w orientacji śródliniowej będzie czerwoną ciągłą linią o szerokości 6 pikseli:

span {
  border-inline-start-width: 6px;
  border-inline-start-style: solid;
  border-inline-start-color: red;
}
...
<span>Lorem ipsum dolor.</span>

Efekt:

Efekt użycia własności CSS border-inline-start-color

Wartości

Wartością własności border-inline-start-color może być dowolna wartość koloru CSS. Wartością początkową własności border-block-start-color jest currentcolor.

Składnia

Własność border-inline-start-color przyjmuje jedną wartość koloru CSS, która określa kolor początkowej krawędzi obramowania elementu w orientacji blokowej.

border-inline-start-color: wartość_koloru;

Zastosowanie

Własność border-inline-start-color ma zastosowanie do wszystkich elementów HTML, a także do pseudoelementu ::first-letter.

Podsumowanie

ZastosowanieWszystkie elementy HTML i pseudoelement ::first-letter
Obsługiwane wartościWartość koloru CSS
Wartość początkowacurrentcolor
DziedziczenieNie
SpecyfikacjaCSS Logical Properties and Values Level 1 – border-inline-start-color