Własność CSS border-block-start-width

> Dodaj do ulubionych

Własność CSS border-block-start-width to logiczna własność służąca do ustawiania szerokości krawędzi początkowej obramowania w orientacji blokowej elementu.

Wybór krawędzi przez tę własność zależy od orientacji i kierunku tekstu. Jeśli na przykład tekst jest pisany od góry i od lewej (jak w języku polskim), to własność border-block-start-width odnosi się do górnej krawędzi obramowania, a więc odpowiada indywidualnej własności fizycznej border-top-width.

Jeżeli natomiast tekst jest pisany od prawej do lewej i w orientacji pionowej (jak np. w języku japońskim), to własność border-block-start-width odpowiada indywidualnej własności fizycznej border-right-width.

Przykład

W tym przykładzie element article będzie miał brązową przerywaną początkową krawędź obramowania w orientacji blokowej o szerokości 10 pikseli:

article {
  border-block-start-width: 10px;
  border-block-start-style: dotted;
  border-block-start-color: brown;
}
...
<article>Lorem ipsum dolor sit amet.</article>

Efekt:

Efekt użycia własności border-block-start-width

Wartości

Własność border-block-start-width przyjmuje jako wartość liczbę z jednostką długości lub słowo kluczowe thin, medium albo thick.

Składnia

Własność border-block-start-width przyjmuje jako wartość jedną liczbę z jednostką długości lub słowo kluczowe thin, medium albo thick.

border-block-start-width: liczba_z_jednostką_długości lub słowo_kluczowe;

Zastosowanie

Własność border-block-start-width ma zastosowanie do wszystkich elementów HTML, a także do pseudoelementu ::first-letter.

Podsumowanie

ZastosowanieWszystkie elementy HTML i pseudoelement ::first-letter
Obsługiwane wartościLiczby z jednostką długości i słowa kluczowe thin, medium lub thick
Wartość początkowamedium
DziedziczenieNie
SpecyfikacjaCSS Logical Properties and Values Level 1 – border-block-start-width