Atrybuty stylu CSS

> Dodaj do ulubionych

Rekomendacja W3C z dnia 07 listopada 2013 r.

Ta wersja:
http://www.w3.org/TR/2013/REC-css-style-attr-20131107/
Najnowsza wersja:
http://www.w3.org/TR/css-style-attr
Szkic redaktorski:
http://dev.w3.org/csswg/css-style-attr/ (dziennik zmian)
Poprzednia wersja:
http://www.w3.org/TR/2013/PR-css-style-attr-20131003/
Komentarze:
Www-style@w3.org, w tytule należy napisać „[css-style-attr] … temat …” (archiwum)
Redakcja:
(Mozilla, a wcześniej Microsoft Corporation) <>
(Mozilla)
Poprzedni redaktorzy:
Bert Bos (W3C), <>
Marc Attinasi (AOL/Netscape), <>
Pakiet testowy:
http://test.csswg.org/suites/css-style-attr/nightly-unstable/

Należy zapoznać się z erratą do tego dokumentu, która może zawierać poprawki normatywne.

Zobacz także tłumaczenia.


Abstrakt

W językach znacznikowych, takich jak HTML [HTML401] i SVG [SVG11], większość elementów ma atrybut stylu do przechowywania śródliniowych informacji stylistycznych odnoszących się do danego elementu. Ten szkic opisuje składnię i sposób interpretacji fragmentu kodu CSS, który może zostać użyty w takich atrybutach stylu.

Status tego dokumentu

Ta sekcja opisuje status tego dokumentu w chwili jego publikacji. Inne dokumenty mogą go zastąpić. Listę aktualnych publikacji W3C i najnowszą wersję tego raportu technicznego można znaleźć na stronie Indeks raportów technicznych W3C pod adresem http://www.w3.org/TR/.

Ten dokument został zrecenzowany przez członków W3C, twórców oprogramowania oraz przez inne grupy W3C i zainteresowane strony i jest przyjęty przez Dyrektora jako Rekomendacja W3C. Jest to stabilny dokument, który może być wykorzystywany jako materiał źródłowy i cytowany w innych dokumentach. Rolą W3C w tworzeniu Rekomendacji jest zwracanie uwagi na specyfikację i zachęcanie do jej jak najszerszego wdrożenia. Przyczynia się to do zwiększenia funkcjonalności i interoperacyjności internetu.

Patrz raport z implementacji Grupy roboczej. Jeden test jest niezaliczony, ale winę za to ponoszą błędy w implementacji xml:base i (nie)porządkowanie atrybutów przez przeglądarki, nie sam atrybut stylu. Ekwiwalentny test dla HTML (włącznie z serializacją xml języka HTML5) został zaliczony przez wiele implementacji.

W dokumencie tym nie wprowadzono żadnych zmian w stosunku do poprzedniej wersji.

Preferowanym miejscem dyskusji na temat tej specyfikacji jest (archiwizowana) publiczna lista mailingowa www-style@w3.org (patrz instrukcje). W temacie wysyłanej wiadomości e-mail należy wpisać „css- style-attr”, najlepiej w następującej formie: “[css-style-attr] …streszczenie uwagi…

Ten dokument został stworzony przez Grupę roboczą ds. CSS (wchodzącą w skład Style Activity).

Ten dokument został utworzony przez grupę działającą na podstawie Polityki patentowej W3C z dnia 5 lutego 2004 r. W3C prowadzi publiczną listę wszystkich ujawnień dokonanych w związku z owocami pracy grupy. Ponadto strona ta zawiera instrukcje ujawniania patentów. Osoba, która ma rzeczywistą wiedzę na temat patentu, który zdaniem tej osoby zawiera Istotna roszczenia, musi ujawnić te informacje zgodnie z sekcją 6 Polityki patentowej W3C.

Spis treści

1. Wprowadzenie

Niektóre formaty dokumentów mają atrybut stylu, który pozwala autorowi na zastosowanie informacji stylistycznych do konkretnych elementów w dokumentach. Jeśli format dokumentu definiuje atrybut stylu (o nazwie „style” lub innej) i atrybut ten przyjmuje kod CSS jako wartość, to ta specyfikacja definiuje składnię i sposób interpretacji tego atrybutu stylu.

Poniższy przykład przedstawia sposób użycia atrybutu style w języku HTML [HTML401]:

<p style="color: #090; line-height: 1.2">...</p>

2. Zgodność

Dokument lub implementacja nie mogą być zgodne z samą specyfikacją Atrybuty stylu CSS, ale mogą zgłaszać z nią zgodność, jeśli spełniają warunki zgodności zdefiniowane w tej specyfikacji podczas implementacji CSS wraz z obsługą atrybutu stylu w sposób zdefiniowany w języku dokumentu, który ma jeden lub więcej atrybutów stylu CSS.

Zgodność z Atrybutami stylu CSS jest zdefiniowana dla dwóch klas:

dokument
Dokument reprezentowany w języku dokumentu, który definiuje atrybut stylu dla jednego lub większej liczby swoich elementów.
interpreter
Osoba lub urządzenie interpretujące semantykę dokumentu i powiązanych z nim informacji stylistycznych. (Do kategorii tej zalicza się większość aplikacji klienckich użytkownika).

Wymagania w zakresie zgodności są wyrażone za pomocą kombinacji opisowych asercji i terminologii RFC 2119. Słowa kluczowe „MUSI, „NIE MOŻE”, „JEST WYMAGANE", „BĘDZIE”, „NIE BĘDZIE”, „POWINIEN”, „NIE POWINIEN”, „ZALECA SIĘ”, „MOŻE”, i „OPCJONALNIE” w normatywnych częściach tego dokumentu należy interpretować zgodnie z opisem zamieszczonym w dokumencie RFC 2119. Aby jednak tekst specyfikacji był bardziej czytelny, słowa te nie są w nim zapisywane wielkimi literami. Cały tekst tej specyfikacji, z wyjątkiem sekcji, które zostały wyraźnie oznaczone jako nienormatywne, przykładów i uwag, ma charakter normatywny. [RFC2119]

Przykłady w tej specyfikacji są wprowadzane za pomocą słów „na przykład” lub skrótu „np.” albo są oddzielone od tekstu normatywnego za pomocą elementu z atrybutem class="example":

To jest egzemplarz przykładu informacyjnego.

Uwagi informacyjne w tej specyfikacji są wprowadzane za pomocą słowa „Uwaga” oraz są oddzielone od tekstu normatywnego za pomocą elementu z atrybutem class="note", np.:

Uwaga, to jest uwaga informacyjna.

3. Składnia i parsowanie

Wartość atrybutu stylu musi zgadzać się ze składnią treści bloku deklaracji CSS (z wyłączeniem klamer granicznych), której formalna gramatyka jest podana poniżej i zdefiniowana zgodnie z zasadami podstawowej gramatyki CSS:

declaration-list : S* declaration? [ ';' S* declaration? ]* ;

Zgodnie z konwencją przyjętą w CSS2.1 w powyższej regule nie pokazano tokenów komentarzy.

Interpreter musi parsować wartość atrybutu stylu przy użyciu tych samych zasad parsowania zgodnych z przyszłymi normami, które mają zastosowanie do parsowania treści bloku deklaracji w normalnym arkuszu stylów CSS. Szczegółowe informacje znajdują się w rozdziale 4 specyfikacji CSS2.1. [CSS21]

Jako że w składni atrybutu stylu CSS brak otwierającego znaku klamry na początku listy deklaracji, znak zamknięcia klamry (}) w atrybucie stylu nie stanowi końca danych stylistycznych, a jedynie jest niepoprawnym tokenem.

4. Kaskada i interpretacja

Deklaracje w atrybucie stylu odnoszą się do elementu, do którego ten atrybut należy. W kaskadzie deklaracje te są uważane za pochodzące od autora oraz mają precyzję wyższą od jakiegokolwiek selektora. Zasady wzajemnych relacji w kaskadzie między arkuszami stylów i atrybutami stylu są zdefiniowane w CSS 2.1. [CSS21] Względne adresy URL w danych stylistycznych muszą być interpretowane w odniesieniu do elementu atrybutu stylu (lub do dokumentu, jeśli interpretowanie w odniesieniu do elementów nie jest zdefiniowane) podczas parsowania wartości tego atrybutu.

Abstrahując od różnic w kaskadzie, deklaracje w atrybucie stylu muszą być interpretowane dokładnie tak, jakby były podane w regule stylistycznej CSS, która odnosi się do elementu.

Grupa robocza ds. CSS stanowczo zaleca, aby języki dokumentów nie pozwalały na definiowanie wielu atrybutów stylu CSS w jednym elemencie. Jeśli język dokumentu pozwala na definiowanie wielu atrybutów stylu CSS, każdy z nich musi być parsowany osobno i traktowany jako osobna reguła stylistyczna, a kolejność tych reguł powinna być zdefiniowana przez język dokumentu, w innym przypadku jest ona niezdefiniowana.

5. Podziękowania

Podziękowania za uwagi dla Daniela Glazmana, Iana Hicksona, EricaA.Meyera, Björna Höhrmanna.

6. Źródła

Źródła normatywne

[CSS21]
Bert Bos; et al. Specyfikacja Kaskadowych arkuszy stylów, poziom 2, rewizja 1 (CSS 2.1). 7 czerwca 2011 r. Rekomendacja W3C. URL: http://www.w3.org/TR/2011/REC-CSS2-20110607
[RFC2119]
S. Bradner. Słowa kluczowe, które powinny być używane w dokumentach RFC do określania poziomów wymagań. Internet RFC 2119. URL: http://www.ietf.org/rfc/rfc2119.txt

Źródła informacyjne

[HTML401]
Dave Raggett; Arnaud Le Hors; Ian Jacobs. Specyfikacja HTML 4.01. 24 grudnia 1999 r. Rekomendacja W3C. URL: http://www.w3.org/TR/1999/REC-html401-19991224
[SVG11]
Erik Dahlström; et al. Scalable Vector Graphics (SVG) 1.1 (wersja druga). 16 sierpnia 2011 r. Rekomendacja W3C. URL: http://www.w3.org/TR/2011/REC-SVG11-20110816/

Tłumaczenie: Łukasz Piwko