Własność CSS border-block-end-color

> Dodaj do ulubionych

Własność CSS border-block-end-color to własność logiczna CSS służąca do ustawiania koloru krawędzi końcowej obramowania w orientacji blokowej elementu.

Wybór krawędzi przez tę własność zależy od orientacji i kierunku tekstu. Jeśli na przykład tekst jest pisany od góry i od lewej (jak w języku polskim), to własność border-block-end-color odnosi się do dolnej krawędzi obramowania, a więc odpowiada własności fizycznej border-bottom-color.

Jeżeli natomiast tekst jest pisany od prawej do lewej i w orientacji pionowej (jak np. w języku japońskim), to własność border-block-end-color odpowiada własności fizycznej border-left-color.

Przykład

W tym przykładzie element section będzie miał czerwoną ciągłą końcową krawędź obramowania w orientacji blokowej o szerokości 6 pikseli:

section {
  border-block-end-width: 6px;
  border-block-end-style: solid;
  border-block-end-color: red;
  width: 200px;
}
...
<section>Lorem ipsum dolor sit amet.</section>

Efekt:

Efekt użycia własności border-block-end-color

Wartości

Wartością własności border-block-end-color może być dowolna wartość koloru CSS CSS, a jej wartością początkową jest currentcolor.

Składnia

Własność border-block-end-color przyjmuje jedną wartość koloru CSS, która określa kolor końcowej krawędzi obramowania elementu w orientacji blokowej.

border-block-end-color: wartość_koloru;

Zastosowanie

Własność border-block-end-color ma zastosowanie do wszystkich elementów HTML, a także do pseudoelementu ::first-letter. Podsumowanie

ZastosowanieWszystkie elementy HTML i pseudoelement ::first-letter
Obsługiwane wartościWartość koloru CSS
Wartość początkowacurrentcolor
DziedziczenieNie
SpecyfikacjaCSS Logical Properties and Values Level 1 – border-block-end-color