Własność CSS background-repeat

> Dodaj do ulubionych

Własność CSS background-repeat określa sposób powielana obrazu lub obrazów w tle elementu albo wyłącza jego lub ich powielanie.

Wartości i składnia

Własność background-repeat obsługuje dwa rodzaje składni: z jednym słowem kluczowym i z dwoma słowami kluczowymi. Są one sobie równoważne i składnia z jednym słowem kluczowym jest jedynie skróconą formą zapisu składni z dwoma słowami kluczowymi.

Składnia podwójna

W składni podwójnej dostępne są cztery słowa kluczowe: no-repeat, repeat, round i space. Pierwsze z nich określa zachowanie obrazu tła w poziomie, a drugie – w pionie. Słów tych można używać w dowolnych kombinacjach i należy je rozdzielić spacją.

no-repeat

Wartość no-repeat sprawia, że obraz nie jest powielany w danym kierunku i zostaje pokazany tylko jeden jego egzemplarz.

repeat

Ta wartość powoduje, że obraz jest powielany w danym kierunku tyle razy, ile trzeba, aby zakryć cały dostępny obszar tła. W przypadku użycia tej wartości ostatni egzemplarz powielonego obrazu może zostać obcięty, jeśli nie pasuje równo do rozmiaru tła elementu. Spójrz na poniższą przykładową regułę CSS:

div {
 width: 400px;
 height: 250px;
 background-image: url("puzzle.png");
 border: 3px solid black;
 background-repeat: repeat repeat;
}

Ta reguła ustawia szerokość elementu div na 400 pikseli i wysokość na 250 pikseli. W jego tle wstawia obraz o nazwie puzzle.png, który ma wymiary 150 × 150 pikseli i jest pokazany poniżej:

Obraz puzzla do powtarzalnego wzoru tła

Dodatkowo powyższa reguła definiuje cienkie obramowanie, aby ułatwić dostrzeżenie efektu wstawienia obrazu w tle, oraz nadaje własności background-repeat wartość repeat repeat, aby zapewnić, że obraz ten zostanie powielony zarówno w poziomie, jak i w pionie. Efekt jej użycia jest pokazany poniżej:

Efekt użycia własności background-repeat z wartością repeat repeat

Jak widać, obraz w tle został powielony w obu kierunkach, dzięki czemu wypełnił całą powierzchnię tła elementu div. Ostatnie egzemplarze powielonego obrazu (przy prawej i dolnej krawędzi) zostały obcięte, ponieważ nie zmieściły się w całości w wyznaczonym obszarze.

round

W przypadku użycia tej wartości obraz jest powielany w danym kierunku tyle razy, ile trzeba, aby zakryć cały dostępny obszar tła. Jeśli ostatni egzemplarz obrazu nie mieści się w całości w tle elementu, obraz ten zostaje odpowiednio przeskalowany, aby dało się go równo dopasować.

Żeby zilustrować działanie tej wartości, posłużymy się poprzednim przykładem, tylko zamienimy w nim deklarację background-repeat: repeat repeat; na background-repeat: round round;:

div {
 width: 400px;
 height: 250px;
 background-image: url("puzzle.png");
 border: 3px solid black;
 background-repeat: round round;
}

Efekt:

Efekt użycia własności background-repeat z wartością round round

Teraz, tak jak poprzednio, obraz tła zapełnia cały dostępny obszar, ale jego wymiary zostały zmienione tak, aby nie dochodziło do jego obcięcia.

space

Ta wartość powoduje, że obraz jest powielany w danym kierunku tyle razy, ile trzeba, aby zakryć cały dostępny obszar tła. Jeśli ostatni egzemplarz obrazu nie mieści się w całości w tle elementu, przeglądarka odpowiednio zmienia odstępy między nimi, aby żaden nie był obcięty.

Ponownie posłużymy się poprzednim przykładem, zmieniając wartość własności background-repeat na space space:

div {
 width: 400px;
 height: 250px;
 background-image: url("puzzle.png");
 border: 3px solid black;
 background-repeat: space space;
}

Efekt tej zmiany jest taki:

Efekt użycia własności background-repeat z wartością space space

Składnia pojedyncza

Pojedyncze słowa kluczowe są skróconą formą zapisu notacji podwójnej. Poniższa tabela zawiera zestawienie słów kluczowych notacji pojedynczej i ich odpowiedników w notacji podwójnej.

Zestawienie słów kluczowych notacji pojedynczej i podwójnej własności background-repeat
Notacja pojedynczaNotacja podwójna
no-repeatno-repeat no-repeat
repeatrepeat repeat
repeat-xrepeat no-repeat
repeat-yno-repeat repeat
roundround round
spacespace space

Zastosowanie

Własność CSS background-repeat ma zastosowanie do wszystkich elementów HTML.

Podsumowanie

ZastosowanieWszystkie elementy HTML
Obsługiwane wartościSłowa kluczowe: repeat, repeat-x, repeat-y, round, space, no-repeat
Wartość początkowarepeat
DziedziczenieNie
SpecyfikacjaCSS Backgrounds and Borders Module Level 3