Nazwy stanowisk pracy w branży internetowej

> Dodaj do ulubionych

W branży sieciowej istnieje mnóstwo nazw stanowisk. Opinie o ich przydatności różnią się między sobą. Niektórzy mówią o ich szkodliwości (bo prowadzą do syndromu „to nie moja działka”), a inni twierdzą, że są niezbędne (np. ludzie zmieniają czasami firmę i potrzebują wspólnego języka). Ponieważ istnieją, a my z nich korzystamy, powinny mieć jakieś spójne definicje. Być może uda nam się to trochę uporządkować w tym artykule.

Może spróbujemy to sobie wyjaśnić? Oczywiście cała sprawa jest sporna.

Nazwy stanowisk

W mojej opinii te są poprawne.

Web Designer

Jeżeli w nazwie stanowiska występuje słowo „designer”, Twoim zadaniem jest projektowanie. Ściślej rzecz biorąc, decydowanie o wyglądzie i funkcjonowaniu strony internetowej, a także jej późniejszą implementację.

Słowo „web” występuje w nazwie, ponieważ praca skupia się na projektowaniu dla sieci. Do jej wykonywania potrzebne są umiejętność posługiwania się wybranym programem graficznym oraz językami HTML, CSS i JavaScript przynajmniej w stopniu podstawowym.

Jeżeli zadanie polega na projektowaniu materiałów do druku, aplikacji, tablic informacyjnych, produktów, ubrań itp., nazwa stanowiska zostanie rozszerzona do „Designer”.

Front End Developer

Ten zawód koncentruje się na znajomości HTML, CSS, JavaScriptu, a także odrobinie pracy po stronie serwera — nie projektowaniu. Brak słowa „designer” w nazwie jest zamierzony. Ponieważ zawód ten nie wymaga projektowania, sugerowane są większe umiejętności w innych technologiach.

Taki pracownik prawdopodobnie zna pojęcia spoza głównych technologii, na przykład wie co to jest testowanie zmian lub wydajności.

Synonimem może być Front End Engineer. Stanowisko wymaga większego wachlarza umiejętności na wyższym poziomie o ewentualnie węższym zakresie obowiązków.

Nazwy dla technologicznie specyficznych zawodów, takie jak „JavaScript Developer” lub „JavaScript Engineer” są akceptowalne, kiedy naszym głównym zadaniem jest praca w tej technologii. Jednakże żadna z technologii front end nie istnieje w odosobnieniu, więc osobiście preferuję określenie Front End Developer.

UI Designer

Praca w większym stopniu skupia się na projektowaniu niż na implementacji. Niezbędne są umiejętności w wybranym programie graficznym, a także znajomość języka HTML i CSS w nieznacznym stopniu. Synonimem może być Visual Designer.

UX Designer

Szczególny nacisk kładzie na badania, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony. Wprowadza korzystne zmiany do układu i sprawdza ich skutki. Nie musi posiadać umiejętności projektowania czy implementacji. Reprezentanci wszystkich opisywanych zawodów powinni dbać o wygodę użytkownika, ale ci z tego żyją.

Interaction Designer

Głównie zajmuje się projektowaniem, tak jak UI Designer, ale w większym stopniu skupiony jest na tym jak elementy są używane i przesuwane.

Art Director

Praca przy kontroli jakości, kierowanie zespołem projektantów i komunikacją z klientem. Synonimem może być Design Director.

Web Developer

Praca skupiona na programowaniu po stronie serwera, w językach specyficznych dla sieci, takich jak PHP, ASP, Ruby, Python itp. Średnie umiejętności w obsłudze baz danych/pracy serwera, średnia znajomość JavaScriptu, podstawowa znajomość HTML. Bardzo różni się od Front End Developera, niewiele ma projektowania, za to bardziej skupia się na konceptach programistycznych, takich jak bezpieczeństwo i struktura.

Synonimem może być Web Programmer lub Web Application Developer.

Full Stack Developer

Stanowisko jest połączeniem front- i back-end developera. Chociaż nie składa się w większości z jednego i odrobiny drugiego. Uzdolnieni ludzie potrzebni są w firmach, gdyż otrzymują najlepsze zlecenia.

Content Strategist

Bardziej planuje układ strony niż pracuje bezpośrednio nad implementacją Zajmuje się między innymi taksonomią, metadanymi, planowaniem i analizą treści. Synonimem może być „Information Architect”. Bardzo często współpracuje z ludźmi odpowiedzialnymi bezpośrednio za treść, np. pisarz, copywriter lub redaktor.

IT Technician

Stanowisko odpowiedzialne za komputery i sprzęt komputerowy. Osoba od sprzętu.

Dev Ops

Stanowisko łączące gałęzie IT i deweloperów. Osoby na tym stanowisku zajmują się takimi sprawami jak oprogramowanie serwerowe, kontrola wersji oprogramowania, wdrożenia, procesy kompilacji oraz testowanie serwerów/procesów. Chciałbym żeby to stanowisko miało bardziej dopasowaną nazwę. W obecnym stanie można użyć tego sformułowania w odniesieniu do całej grupy ludzi pracującej w tym zawodzie.

Product Manager

Zadaniem osoby zajmującej to stanowisko jest dbanie o rozwój całej strony (lub jej kluczowych elementów). W dużej mierze osoba ta ma do czynienia z ludźmi i planowaniem. Project Manager jest podobnym stanowiskiem, lecz o mniejszym zakresie obowiązków i prawdopodobnie jest to tymczasowy etat, a nie praca w pełnym wymiarze.

Customer Service Representative

Stanowisko zajmujące się komunikacją bezpośrednią z użytkownikami na stronie w celu zapewnienia pomocy. Osoby je piastujące przekazują także problemy do rozwiązania wewnętrznemu zespołowi. Dodatkowo powinny orientować się, jaki jest klimat w społeczności skupionej wokół serwisu.

SEO Specialist

Podbranża wystarczająco duża, by stać się odrębnym stanowiskiem.

Prefiksy stanowiskowe

Każde z wyżej wymienionych stanowisk może otrzymać prefiksy Junior lub Senior. Junior oznacza mniej umiejętności lub doświadczenia. Senior lub Lead oznacza więcej umiejętności lub doświadczenia. Współmierna odpowiedzialność i płaca. Technologia jest ta sama.

Consultant może być sufiksem do każdego stanowiska, np. Front End Developer Consultant oferuje porady i pomoc.

Niepoprawne nazwy stanowisk pracy

To nie są stanowiska:

  • Ninja______ — tandetne i nic nie znaczące. Rekrutujący starają się powiedzieć „chcemy kogoś naprawdę dobrego”, a później strzelają sobie w stopę.
  • Rockstar___ — jak wyżej.
  • Web Master/Webmaster — brzmi przestarzale i kiepsko, ale co ważniejsze, nigdy nie miało określonego znaczenia.
  • ______Hacker — kiepskie pod każdym względem za wyjątkiem zawodu odpowiedzialnego za znajdowanie exploitów.
  • Lubię Web Worker jako wyrażenie, a nie jako stanowisko (zbyt niejasne).
  • Mobile____ — nawet jeśli praca skupiona jest na technologiach mobilnych, to i tak nazwa ta brzmi zbyt specyficznie.

Nie przejmować się nazwami

Tak jak powiedziałem na początku, opinie o stanowiskach są bardzo różne. Prawda leży pośrodku, nie należy się nimi w ogóle przejmować. Jeśli tak robisz, to wspaniale!. Prawdopodobnie pracujesz dla siebie lub w małej firmie, gdzie możesz być „głównym Wsiokiem” lub innym głupstwem. To świetna zabawa, żyj tym!

Poza siecią

Ostrożnie z tymi, jeśli dotyczą zagadnień sieciowych.

  • Graphic Designer — oznacza „projektowanie, lecz nie projektowanie stron”
  • Software Engineer/Programmer — oznacza „programowanie, lecz nie na potrzeby sieci”

Podyskutujmy

Przegapiłem coś ważnego? Na pewno jest wiele specyficznych stanowisk, które są poprawne. W porządku, ponieważ są specyficzne. Najbardziej powinniśmy się martwić o te ogólne. Pomyliłem coś? Zmieniałeś kiedyś zawody i miałeś z tym problemy? Jak Twoja firma sobie z tym radzi?

Autor: Chris Coyier

Źródło: http://css-tricks.com/job-titles-in-the-web-industry/

Tłumaczenie: Piotr Janczukowicz

1 komentarz do “Nazwy stanowisk pracy w branży internetowej”

  1. Brakuje trochę stanowisk kierunkowych jak Architekt oprogramowia, Lider technologiczny itd.

Możliwość komentowania została wyłączona.