AutoHotkey – informacje ogólne

> Dodaj do ulubionych

AutoHotkey to darmowe wolne oprogramowanie narzędziowe dla systemu Windows dostępne do pobrania na stronie http://www.autohotkey.com/. Przy jego użyciu można:

  • Zautomatyzować prawie wszystkie działania poprzez wysyłanie zdarzeń naciśnięcia klawiszy i kliknięć przycisków myszy, a także tworzyć makra klawiszowe i dla myszy, które można pisać własnoręcznie lub rejestrować przy użyciu rejestratora makr.
  • Tworzyć skróty klawiszowe dla klawiatury, joysticka i myszy. Dosłownie każdy klawisz i przycisk oraz dowolną ich kombinację może zamienić skrót klawiszowy.
  • Rozwijać skróty podczas ich wpisywania. Na przykład akronim „HTML” można automatycznie rozwinąć do postaci „Hypertext Markup Language”.
  • Tworzyć własne formularze do wprowadzania danych, interfejsy użytkownika i paski menu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w części dokumentacji poświęconej opcjom graficznego interfejsu użytkownika.
  • Zmieniać działanie klawiszy i przycisków na klawiaturze, joysticku i myszy.
  • Reagować na sygnały pochodzące od pilotów zdalnego sterowania dzięki skryptowi klienckiemu WinLIRC.
  • Uruchamiać istniejące skrypty AutoIt v2 i rozszerzać je o nowe możliwości.
  • Przekonwertować każdy skrypt na plik EXE, który można uruchomić na dowolnym komputerze, w którym nie ma zainstalowanego programu AutoHotkey.

Rozpoczęcie pracy może być prostsze niż myślisz. Przeczytaj Kurs wprowadzający.

Więcej o programie

Program AutoHotkey pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał klawiatury, joysticka i myszy. Na przykład oprócz typowych modyfikatorów Control, Alt i Shift możesz też jako modyfikatorów używać klawiszy Windows i Caps Lock. W istocie możesz to zrobić także z dowolnym innym klawiszem. Opis tych i innych funkcji znajduje się na stronie Funkcje zaawansowane.

Co mówią inni

David A. Karp z PC Magazine: …tworząc dostosowane do swoich potrzeb skróty klawiszowe oszczędzasz czas, klawiaturę i mysz… pozbądź się żmudnych zadań — takich jak odpisywanie na maile — wykonując je automatycznie… [przeczytaj cały artykuł: Program Your Own Keyboard Shortcuts]

Wolfgang Reszel z c’t Magazine: Program AutoHotkey wysyła na emeryturę kilka innych programów. Łączy w sobie możliwości tworzenia makr tekstowych i skrótów klawiszowych oraz obsługuje język skryptowy, który jest bardziej funkcjonalny niż pliki powłoki, a zarazem łatwiejszy do nauki niż Windows Scripting Host. Dzięki podobnemu do BASIC-a językowi skryptowemu, rejestratorowi makr i weryfikatorowi składni nawet niedoświadczeni użytkownicy mogą szybko rozpocząć korzystanie z tego narzędzia. [przeczytaj cały artykuł: Simple automation of Windows and programs]

Dmitri Popov z NewsForge: Zestaw funkcji programu AutoHotkey sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do automatyzacji systemu Windows: jest zarazem niezwykle funkcjonalny i prosty. Niezależnie czy jesteś doświadczonym administratorem systemu, czy zwykłym użytkownikiem, program AutoHotkey ułatwi Ci pracę.

Adam Pash z Lifehacker: Dzięki programowi AutoHotkey zredukowałem o dwie trzecie ilość czasu poświęcanego na odpowiadanie na e-maile.

Inne funkcje

Licencja: GNU General Public License

1 komentarz do “AutoHotkey – informacje ogólne”

Możliwość komentowania została wyłączona.