Opera włącza obsługę protokołu SPDY

06 lipca 2012
1 gwiadka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Od powstania sieci żądania do serwerów i odpowiedzi w postaci pakietów danych są do przeglądarek przesyłane przy użyciu protokołów TCP i HTTP. Wiąże się z tym wiele problemów, ponieważ protokoły te mają wiele wad. W szczególności opóźnienia protokołu HTTP uniemożliwiają wykorzystanie całego potencjału dzisiejszych łączy internetowych:

  • Protokół HTTP pozwala na pobranie tylko jednego zasobu na raz
  • Tylko klient może wysyłać żądania HTTP.
  • Nagłówki żądań i odpowiedzi HTTP nie są kompresowane i mogą być bardzo duże. Ponadto czasami są one przesyłane niepotrzebnie.
  • Dane przesyłane poprzez HTTP nie zawsze są poddawane kompresji.

Łatwo przewidzieć, że w miarę jak strony stają się coraz bardziej skomplikowane i wypełnione treścią, wymienione niedoskonałości protokołu HTTP będą coraz bardziej negatywnie wpływać na szybkość ich przesyłania. Problemem tym zajęli się programiści z zespołu Google Chromium. Owocem ich prac jest nowy protokół o nazwie SPDY, który ma za zadanie zmniejszyć opóźnienia i zwiększyć szybkość wczytywania stron internetowych.

W najnowszej jeszcze eksperymentalnej wersji Opery dodano obsługę tego protokołu oraz poprawiono zgodność tego programu z wszystkimi usługami firmy Google.

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.