Kurs JavaScript. I wszystko jasne

16 stycznia 2013
1 gwiadka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Autor: Marijn Haverbeke

Kurs JavaScript. I wszystko jasne - okładka

Kurs JavaScript. I wszystko jasne. Nowoczesne wprowadzenie do programowania to publikacja ogólnie wprowadzająca do programowania na przykładzie języka JavaScript. Jej oryginalny tytuł brzmi Eloquent JavaScript. A Modern Introduction to Programming.

Dostępna jest też wersja papierowa kursu w języku angielskim. Nie różni się ona znacząco od wersji internetowej, ale została dokładnie przejrzana i zaktualizowana. Można ją kupić w sklepie Amazon.

Dobrze zbalansowana mieszanka zwięźle opisanych reguł. Podobał mi się ten kursowy styl z opisami gier. Przypomniały mi się czasy młodości, gdy dopiero uczyłem się programować. I na dodatek zawiera opis JavaScript!

Brendan Eich, człowiek, który dał nam JavaScript

Kurs JavaScript. Spis treści

 1. 1. Wprowadzenie
 2. 2. Podstawowy kurs JavaScriptu. Wartości, zmienne i kontrola sterowania
 3. 3. Funkcje
 4. 4. Struktury danych: obiekty i tablice
 5. 5. Obsługa błędów
 6. 6. Programowanie funkcyjne
 7. 7. Wyszukiwanie
 8. 8. Programowanie obiektowe
 9. 9. Modularność
 10. 10. Wyrażenia regularne
 11. 11. Programowanie sieciowe
 12. 12. Obiektowy model dokumentu — DOM
 13. 13. Obsługa zdarzeń przeglądarek
 14. 14. Żądania HTTP
 15. Dodatek 1. Mniej znane instrukcje sterujące
 16. Dodatek 2. Kopiec binarny

Autor: Marijn Haverbeke

Źródło: http://eloquentjavascript.net/1st_edition/

Tłumaczenie: Łukasz Piwko

Treść tej strony jest dostępna na zasadach licencji CC BY 3.0

16 komentarzy

 1. Świetne. Przydałaby się wersja offline.

  Odpowiedz
 2. Poziom obu wydań Eloquent JavaScript i to tłumaczenie zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Do szczęścia brakowało mi jedynie przyzwoitej wersji w PDF-ie, dlatego wzorując się na drugim wydaniu książki przekonwertowałem tę stronę do LateXa — Eloquent_JavaScript_PL.pdf. Mam nadzieję że udało mi się uniknąć jakichś poważniejszych błędów.

  Odpowiedz
 3. Bardzo dobry kurs, szczególnie dla osób znających już jakiś język programowania. Trzeba też dodać, że jest świetnie przetłumaczony. Gratulacje!

  Odpowiedz
 4. stanowczo odradzam naukę z tego kursu. początkujący programista, bez wykształcenia matematycznego totalnie się zniechęci. rozdział trzeci z funkcjami to jakiś totalny odlot. może warto jednak potestować prostsze funkcje, pętle, praktycznie ulepszanie kodu HTML a nie od razu przechodzić do rekurencji itp. bez obycia i przyzwyczajenia się do JS, funkcje typu findSequence będą TOTALNIE niezrozumiałe. pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Bez przesady. Nie trzeba wykształcenia matematycznego żeby rozumieć takie rzeczy. Ucze się samodzielnie programowania od podstaw (wykształcenie humanistyczne) i uważam że rozdział o funkcjach jest bardzo jasno i przystępnie napisany. Owszem przyklad z findSequence może troche nazbyt złożony na pocątek ale pozostałe przykądy i zadania sa świetnie dobrane. Jak by ktos mnie zanudzał htmlem to bym raczej wtedy porzuciła książkę :)

   Odpowiedz
 5. Kiedy będzie uaktualnienie do drugiego wydania…?

  Dziękuję

  Odpowiedz
 6. kurcze, wykonaliście kawał dobrej roboty tłumacząc tak obszerny materiał.
  Szkoda mi trochę waszych zasobów, które poświęciliście akurat na TEN materiał. Jak na razie przejrzałem połowę i stwierdzam, że jest okropnie nudnym laniem wody. Początkujący mogą łatwo się zniechęcić czytając takie coś.
  Sam uczyłem się już js z innego kursu i tutaj znalazłem tylko garść ciekawostek, specjalistycznego nazewnictwa którym mógłbym zaszpanować ;) ale przez jaką ilość opowieści autora musiałem się przebić …

  Odpowiedz
 7. Czy tą książkę można gdzieś znaleźć w pdf?

  Odpowiedz
 8. ten share wręcz uniemożliwia przeglądanie tej strony na ipadzie…

  Odpowiedz
 9. Mógłbyś tego diva z share przerzucić na lewo, bo zasłania tekst.

  Odpowiedz

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.