Tworzenie map witryn przy użyciu jQuery

30 kwietnia 2013
1 gwiadka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Przedstawiamy narzędzia do tworzenia map witryn. Zaprezentowane wtyczki są dość różnorodne. Niektóre z nich to rozbudowane narzędzia z interfejsem graficznym jak i tekstowym, a część to bardzo proste i lekkie skrypty z interfejsem jedynie tekstowym. Jedna z zaprezentowanych wtyczek jest płatna.

hifi Sitemap Creator

Proste narzędzie do tworzenia mapy strony internetowej. Cechuje się atrakcyjnym wyglądem, a jego twórcy w dużym stopniu wzorowali się na opisanym dalej narzędziu Slickmap CSS. Po lewej stronie mamy podgląd graficzny, a po prawej — tekstowy. Zmiany w edytorze tekstowym automatycznie powodują zmiany w podglądzie graficznym.

Zrzut ekranu narzędzia do tworzenia mapy witryny Strona projektu

jsTree

Wtyczka do jQuery do tworzenia drzew. Nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie, jeśli chodzi o wykorzystanie jej do tworzenia map witryn, ponieważ zawiera jedynie małe ikonki obok nazw folderów. Rozpowszechniana jest na licencji MIT. Skrypt ma sporo opcji konfiguracyjnych, obsługuje techniki przeciągania i upuszczania oraz ma dość przydatną funkcję wyszukiwania. Działa w bardzo wielu przeglądarkach, włącznie z Internet Explorerem 6.

Wtyczka jsTree - zrzut ekranu Strona projektu

Slickplan

Wtyczka bardzo podobna do hifi Sitemap Creator. Również ma graficzny i tekstowy podgląd. Skrypt jest ciągle rozwijany przez profesjonalny zespół. Wadą jest konieczność zapłacenia za korzystanie z wtyczki. Nieograniczoną wersję wtyczki możemy używać za darmo przez 30 dni, po tym czasie musimy wykupić abonament miesięczny. Do wyboru są trzy wersje: najtańsza to basic (3,99 $/miesiąc) pozwala na stworzenie do 3 map witryn oraz ma uprawnia do korzystania z pomocy e-mail; premium (9,99 $/miesiąc) — do 10 map i nieograniczona liczba użytkowników; unlimited (24,99 $/miesiąc) — brak jakichkolwiek ograniczeń w użytkowaniu.

Narzędzie do tworzenia map witryn Slickplan - zrzut ekranu Strona projektu

TreeView

Mapa strony w formie rozwijalnej listy. Dużo możliwości konfiguracji wyglądu, jednak brak możliwości podglądu graficznego. Otwarty kod źródłowy.

Treeview - zrzut ekranu Strona projektu

Stwórz barwną mapę witryny w jQuery

Poradnik opisujący jak samodzielnie stworzyć mapę witryny w jQuery. Wykorzystane zostały technologie HTML, CSS i jQuery. Autorzy krok po kroku wyjaśniają, co należy robić, a każdy fragment kodu jest wyjaśniony. Zaletą skryptu jest możliwość dopasowania wyglądu do własnych potrzeb. Strona projektu

Dyskusja

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *