Shebang.pl http://shebang.pl Portal dla programistów i webmasterów - kursy programowania, C++, HTML5, JavaScript, CSS, PHP, jQuery, Android, SVG Tue, 18 Sep 2018 18:15:42 +0000 pl-PL hourly 1 #Map_IT! Mapping Hackathon http://shebang.pl/map_it-mapping-hackathon/ http://shebang.pl/map_it-mapping-hackathon/#respond Sat, 09 Jun 2018 19:21:50 +0000 http://shebang.pl/?p=17071 Szanowni Państwo,

W imieniu firmy Here Technologies zapraszamy do udziału w wydarzeniu #Map_IT! Mapping Hackathon. Konkurs odbędzie się w dniach 17-18 listopada w Krakowie. Zadaniem drużyn będzie budowa rozwiązania wykorzystującego Here Api w ramach jednego z proponowanych tematów:

 • Environment,
 • Social Responsibility,
 • Smart Cities,
 • Smart Mobility, Public Transportation & Logistics,
 • Sports & Tourism.

Podczas trwającego 24 godziny hackathonu uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach z Here Api (https://developer.here.com), które prowadzone będą przez pracowników HERE.

Mentorami wydarzenia są przedstawiciele Uniwesytetu Jagiellońskieo i Akademii Górniczo-Hutniczej oraz firm FEV, Garmin, Here, PTV Group, Pure Interactive, Tieto, Traficar.

Kryteria oceny powstałych projektów będą uwzględniać kreatywność, interdyscyplinarność i możliwość praktycznego wykorzystania.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.map-it.com.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/HEREMapIT/

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych.

Organizatorzy #Map_IT! Mapping Hackathon

Here Technologies
https://www.here.com

Kontakt:
MapIT@here.com

]]>
http://shebang.pl/map_it-mapping-hackathon/feed/ 0
Czwarta edycja największej konferencji programistycznej w Polsce – Code Europe http://shebang.pl/code-europe/ http://shebang.pl/code-europe/#respond Thu, 05 Apr 2018 08:01:07 +0000 http://shebang.pl/?p=17065 Specjaliści IT z NASA, Google, Booking.com przyjeżdżają do Polski – ucz się od najlepszych

Ponad 150 specjalistów IT z topowych i innowacyjnych firm, takich jak NASA, Google, JetBrains, Elastic, Eventbrite, IBM, Intel, Microsoft, Nokia Bell Labs, Red Hat, Salesforce, SAP, Trivago – już wkrótce podzieli się najnowszą wiedzą z branży IT na Code Europe – największej konferencji programistycznej w Polsce. Czwarta edycja wydarzenia odbędzie się już 24 kwietnia w Warszawie, 26 kwietnia we Wrocławiu, 8 maja w Krakowie i 12 czerwca w Poznaniu. Organizatorzy przygotowali aż 11 ścieżek tematycznych. Czego ciekawego będzie się można dowiedzieć?

Po raz pierwszy w Polsce, na konferencji programistycznej Code Europe, swoją wiedzą podzielą się światowej klasy specjaliści z branży IT:

 • Michael Johansen z NASA, na co dzień tworzy technologie wykorzystywane w badaniach kosmicznych i misji na Marsa. Posłuchaj inspirującego wykładu “Reaching for New Heights – The Past, Present, and Future of NASA’s Space Exploration” i porozmawiaj w twórcą najnowszych kosmicznych technologii.
 • Scott Jenson z Google, od 25 lat specjalizuje się w UX i zarządzaniu strategicznym, opowie o przyszłości internetu rzeczy w prelekcji – “The Future IoT: Building Better Legos”. Spotkanie rzuci nowe spojrzenie na rozwiązania IoT, które przydadzą się nam tu i teraz.
 • Andrew Godwin z Eventbrite, prywatnie – zapalony pilot, a zawodowo – developer Django, poprowadzi wykład “Distributed Failure: Learning From Aviation”. To spotkanie dla tych, którzy chcą budować lepsze, szybsze i niezawodne systemy i mikroserwisy.
 • Fahim Kawsar z Nokia Bell Labs, na co dzień badacz w Pervasive Systems Research, poprowadzi wykład „Wearables AI & You”. To prelekcja dla tych, którzy pasjonują się nowymi technologiami, inteligentnymi gadżetami i AI.
 • Asim Hussain z Microsoft, zdobywał doświadczenie w Europejskiej Agencji Kosmicznej, obecnie Senior Cloud Developer – zdradzi najnowsze tajniki budowania skalowalnych aplikacji w wykładzie „How to scale an SPA to 1M views for $1?”.

Zdobądź najnowszą, praktyczną wiedzę na Code Europe i wybierz najciekawsze spośród:

 • 11 ścieżek tematycznych: Cloud Computing, Data Science, DevOps & Architecture, Digital Transformation Solutions, Future & Inspire, Gamedev, IoT & Mobile Hardware, Java & Scala, Programming languages, Security & Testing, Tomorrow Web,
 • 150 wykładów i warsztatów, prowadzonych przez światowej klasy prelegentów z firm takich jak NASA, Google, JetBrains, Elastic, Eventbrite, IBM, Intel, Microsoft, Nokia Bell Labs, Red Hat, Salesforce, SAP, Trivago.

Organizatorem konferencji programistycznej Code Europe jest Grupa Absolvent.pl. To już 4 edycja Code Europe, tym razem odbędzie się w 4 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i po raz pierwszy – w Poznaniu. Jesienią w wydarzeniu wzięło udział ponad 150 prelegentów z całego świata i tysiące programistów, chcących zdobywać najnowszą wiedzę IT dostępną na rynku.

Sprawdź agendę Code Europe: https://goo.gl/pVsZbr

Kiedy i gdzie zapraszamy?

 • Warszawa, 24 kwietnia, PGE Narodowy
 • Wrocław, 26 kwietnia, Hala Stulecia
 • Kraków, 8 maja, ICE Kraków Congress Centre
 • Poznań, 12 czerwca, MTP

Bilety do pobrania na: https://goo.gl/jha575

Organizator Code Europe: Grupa Absolvent www.absolvent.pl

Clean Code Partners: Amazon, John Weston dla Volvo, PwC, Relativity, Scaleworks / Appiron, StepStone Services, UBS

Cloud Partners: Ericsson, FIS, GResearch, Spyrosoft, Talent Hills,

Patrons: Marszałek Województwa Wielkopolskiego (Marek Woźniak), Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Warszawa

Media partners: 4programmers, Antyweb

Media patrons: Crossweb.pl, www.devenv.pl, dotlinkers.pl, dotnetomaniak, fintek.pl, Geek Girls Carrot, girlsintech.org, GoMobi.pl, it-maniak.pl, magazyn-it.pl, MobileTrends.pl, mobiRANK.pl, Notatnik Programisty, pcfoster.pl, pixel-magazine.com, programistamag.pl, RailsGirls Warsaw, startupacademy.pl, sekurak.pl, Shebang.pl, strefakodera.pl, studia.net / efekty.pl, thinkapple.pl, Virtual-IT.pl

Community Partners: Agile Coach Camp Poland, DevOps Wroclaw, Meetnight | konferencja IT, giełda pracy | Wrocław, Polish PowerShell User Group (PPoSh), ReactJS Wrocław, WarsawJS, wroc.py

]]>
http://shebang.pl/code-europe/feed/ 0
Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszyły zapisy na pierwszy Brainathon http://shebang.pl/hackujemy-mozgi-tworzymy-przyszlosc-ruszyly-zapisy-pierwszy-brainathon/ http://shebang.pl/hackujemy-mozgi-tworzymy-przyszlosc-ruszyly-zapisy-pierwszy-brainathon/#respond Fri, 02 Mar 2018 20:13:02 +0000 http://shebang.pl/?p=17052 Dzięki technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) ludzie nabędą „nadprzyrodzone” możliwości, staną się pół-robotami i przestaną cierpieć na nieuleczalne choroby neurologiczne – tyle obiecują m.in. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Ale nie tylko oni. Polska firma Neuro Device organizuje właśnie Brainathon, na który zaprasza wszystkich chcących zmierzyć się z tą futurystyczną technologią.

Z technologią BCI ludzkość wiąże spore nadzieje. Dzięki niej zwiększymy swoje możliwości i przestaniemy czuć się zagrożeni przez „mądrzejszą” od nas sztuczną inteligencję, ale też pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka. To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy do Poznania. To właśnie tutaj, w drugiej połowie kwietnia, odbędzie się Brainathon – niecodzienny hackathon, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Zapisy właśnie ruszyły!

Technologia w służbie medycyny

Uczestnicy Brainathonu będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampa, orteza, gra komputerowa czy robotyczna kula) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. A na realizację zadania 24 godziny.

– Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu. – Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie. Może uda nam się zaskoczyć samego Elona Muska!

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych, a przed ich autorami otworzą się drzwi do międzynarodowej kariery. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 PLN.

Dla kogo Brainathon

Brainathon odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia br. w FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.

Neuro Device specjalizuje się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. Portfolio firmy obejmuje wiele pionierskich na skalę światową projektów przygotowywanych we współpracy z uznanymi ośrodkami naukowymi i globalnymi przedsiębiorstwami. Naukowcy i inżynierowie tworzący zespół Neuro Device pracują m.in. nad neuroprotezowaniem, stymulacją mózgu i wykorzystywaniem eye trackingu poprawiając komfort życia ludzi na całym świecie. W portfolio firmy znajdują się m.in. urządzenie do nieinwazyjnej neurostymulacji tES oraz pierwsze na świecie urządzenie wspierające terapię afazji.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Katarzyna Opoczyńska
k.opoczynska@neurodevice.pl
+48 504 426 694

Źródło: informacja prasowa

]]>
http://shebang.pl/hackujemy-mozgi-tworzymy-przyszlosc-ruszyly-zapisy-pierwszy-brainathon/feed/ 0
IV edycja IT Career Summit – informatyczne targi pracy. Wejdź do gry o karierę marzeń! http://shebang.pl/iv-edycja-it-career-summit/ http://shebang.pl/iv-edycja-it-career-summit/#respond Sun, 06 Aug 2017 11:19:49 +0000 http://shebang.pl/?p=17033 Już we wrześniu powracamy z kolejną, już czwartą edycją targów IT Career Summit, podczas których największe firmy, będą aktywnie poszukiwać nowych pracowników. Odwiedź Strefę Kariery IT, zaprezentuj swoje kompetencje i przekonaj się, może szukają właśnie Ciebie? 20 września 2017 od godziny 9:00 do 17:00 na Stadionie PGE Narodowym, będziesz miał możliwość poznać wszystkich kluczowych Pracodawców osobiście. Jeżeli jesteś specjalistą w obszarze kompetencji IT, szukasz nowych wyzwań zawodowych na swojej ścieżce kariery, to nie możesz przegapić tego wydarzenia! Poznasz aktualne oferty pracy z rynku IT, nowych ludzi z branży i z pewnością nawiążesz obiecujące kontakty biznesowe.

Do udziału w targach pracy IT zapraszamy również młodych, zdolnych i ambitnych studentów, jak również absolwentów kierunków informatycznych, którzy są gotowi rozpocząć swoją karierę w branży.

Miło nam również zakomunikować, że Gościem Specjalnym wydarzenia będzie Łukasz Jakóbiak, który na scenie głównej Konferencji – Twoja Kariera w IT – poprowadzi wykład motywacyjny. W programie konferencji przewidujemy również wystąpienia ekspertów branżowych. Zobacz zapowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=tKX_7zuH_4k&t=7s.

Zgłoś swój bezpłatny udział w targach, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie http://itcareersummit.pl/wawa/#REJESTRACJA.

Pamiętaj, jeżeli jesteś: Programistą, Developerem, Testerem, Wdrożeniowcem, Inżynierem, Administratorem, Oficerem bezpieczeństwa, Managerem ds. zarządzania projektami IT, Studentem lub Absolwentem kierunków informatycznych, to koniecznie bądź z nami podczas IT Career Summit – 20 września 2017 na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Współpraca podczas IT Career Summit to także korzyści dla Pracodawców. Do grona wystawców dołączyły między innymi firmy takie jak: Deloitte, Bonair, PEKAO S.A., No Fluff Jobs, InfoPraca.pl, CodersLab, PWPW.

Dajemy możliwość nawiązania współpracy z doświadczonymi i kompetentnymi specjalistami IT oraz prezentację aktualnych ofert pracy licznej grupie wyselekcjonowanych profesjonalistów.

Z nowości, podczas IT Career Summit będzie mógł całkiem za darmo wykonać profesjonalne zdjęcie do CV, w naszej Foto CV Budce!

To jednak nie koniec niespodzianek :) W programie imprezy przewidujemy także inne atrakcje, strefę dronów, dostęp do Strefy 3D oraz Strefy Relaksu, gdzie będzie można skorzystać z darmowego masażu. Nie zabraknie również licznych konkursów z nagrodami!

Udział w targach jest bezpłatny, zarejestruj się na: http://itcareersummit.pl/wawa/#REJESTRACJA.

Strona internetowa wydarzenia: http://www.itcareersummit.pl
Facebook: https://www.facebook.com/itcareersummit/
Data: 20.09.2017
Lokalizacja: Stadion PGE Narodowy w Warszawie

Bądź z nami tego dnia!

Kontakt z organizatorem:
www.pureexpo.pl
e-mail: kontakt@pureexpo.pl
tel: +48 22 39 09 109

Źródło: Informacja prasowa

]]>
http://shebang.pl/iv-edycja-it-career-summit/feed/ 0
Największa konferencja programistyczna w Polsce już wkrótce w Warszawie i Wrocławiu http://shebang.pl/konferencja-code-europe-warszawa-wroclaw/ http://shebang.pl/konferencja-code-europe-warszawa-wroclaw/#respond Sun, 14 May 2017 07:38:20 +0000 http://shebang.pl/?p=17021 Code Europe to największa konferencja programistyczna w Polsce. Już 23 i 25 maja odbędzie się we Wrocławiu i w Warszawie. To jedyna okazja do spotkania 150 ekspertów z największych firm IT na świecie, takich jak GItHub, Google, IBM, Intel, Microsoft, Netflix, Oracle, Spotify czy Uber. Organizatorzy przygotowali aż 50 prelekcji i warsztatów. Czego ciekawego można się będzie dowiedzieć?

Po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Warszawie i we Wrocławiu, będzie można spotkać topowych programistów z największych firm IT na świecie:

 • Ian Philpot: developer @ Microsoft, pasjonujący się sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i botami
 • Lauren Tan: ekspertka od JavaScript, na co dzień deweloper @ Netflix
 • Dustin Whittle: deweloper @ Uber, odpowiadający za UX w aplikacji
 • Hiroshi Shibata: ekspert od Ruby, na co dzień kodujący @ GMO Pepabo

Spotkania i warsztaty podczas Code Europe podzielone są na 3 bloki tematyczne: backend/frontend, big data i mobile. Znajdą tu inspirację programiści pracujący w JavaScript, Java i PHP, twórcy aplikacji na Androida, iOS lub Swifta. A także Ci, którzy na co dzień pracują jako specjaliści od baz danych i analitycy.

Zdjęcie z konferencji


Code Europe to także przestrzeń do profesjonalnej wymiany doświadczeń, okazja do networkingu z ekspertami i pracownikami znanych firm. Podczas niezobowiązujących rozmów w kuluarach uczestnicy poznają możliwości rozwoju i metody pracy w najbardziej atrakcyjnych firmach technologicznych. Na wiosenną edycję konferencji zgłosiło się już 150 wystawców z branży IT, a wśród nich liderzy: GitHub, Google, IBM, Intel, Microsoft, Netflix, Oracle, Spotify, Trivago i Uber.

Pod koniec kwietnia, w Krakowie, odbyła się pierwsza z trzech konferencji Code Europe zaplanowanych na wiosnę w tym roku. Programiści i prelegenci z całego świata są pod wrażeniem poziomu i merytoryki organizowanych w Polsce wydarzeń. &lquo;Bardzo przyjemnie było poprowadzić wykład w Krakowie, do zobaczenia wkrótce!&rquo;, &lquo;To największa konferencja, na jakiej kiedykolwiek występowałem&rquo; – na Twitterze pojawiło się kilkadziesiąt pozytywnych wpisów na temat krakowskiej edycji Code Europe.

Organizatorem konferencji programistycznej Code Europe jest Grupa Absolvent.pl. To już druga edycja Code Europe. Pierwsza cieszyła się ogromną popularnością, wzięło w niej udział 100 prelegentów z całego świata i ponad 9000 programistów, chcących poszerzać swoją wiedzę.

Sprawdź agendę Code Europe: https://www.codeeurope.pl/en

Kiedy i gdzie zapraszamy?

 • Wrocław, 23 maja, Hala Stulecia
 • Warszawa, 25 maja, PGE Narodowy

Partner technologiczny: Motorola Solutions, Sage

Clean Code Partner: Dassault Systemes, G2A, IGT, Samsung, Scaleworks, StepStone Services

Mecenasi: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Marszałek województwa małopolskiego, Marszałek województwa mazowieckiego, Partnerstwo Miasta Krakowa, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej

Partnerzy medialni: Gadżetomania, PC Format, Komputer Świat, 4programmers.net

Patroni medialni: bulldogjob.pl, crossweb.pl, decyzje-it.pl, di.com.pl, dotnetomaniak.pl, gomobi.pl, ictprofessional.pl, it-leaders.pl, krakow.pl, kreatorzy.eu, linux-magazine.pl, mobirank.pl, osnews.pl, pcfoster.pl, pixel-magazine.com, programistamag.pl, sekurak.pl, startupacademy.pl, thinkapple.pl, virtual-it.pl, womenintechnology.pl, shebang.pl

Bilety do pobrania na: https://www.codeeurope.pl/en

Organizator Code Europe: portal www.absolvent.pl

Code Europe daty spotkań we Wrocławiu i Warszawie]]>
http://shebang.pl/konferencja-code-europe-warszawa-wroclaw/feed/ 0
Już po turnieju Yggdrasil Polska http://shebang.pl/juz-turnieju-yggdrasil-polska/ http://shebang.pl/juz-turnieju-yggdrasil-polska/#respond Sun, 14 May 2017 07:27:37 +0000 http://shebang.pl/?p=17019 Wnioski po pierwszym turnieju z cyklu Yggdrasil Coding Challenge – pojedynku, którego celem było wyłonienie najlepszego programisty JavaScript. Konkurs, organizowany przez krakowski oddział Yggdrasil, zerwał z konwencjonalną formułą hackathonu, by przenieść uczestników na prawdziwe pole walki – ring bokserski.

– Formuła spotkania i oprawa były totalnym zaskoczeniem. Sama rywalizacja – kodowanie na ringu, w świetle reflektorów dość stresująca, ale chętnie bym to powtórzył – mówi Marcin Pietruszka, zwycięzca turnieju. – Szczególnie podobały mi się dwa ostatnie zadania, gdzie liczył się pomysł. Pozostałe bazowały na matematyce i były nieco trudniejsze – dodaje zwycięzca.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w parach – osoba, która jako pierwsza poprawnie rozwiązała zadanie, przechodziła do kolejnej rundy i kodowała przeciwko zwycięzcy drugiej pary. Uczestnicy poznali zadania tuz przed rozpoczęciem każdej rundy. W systemie pucharowym został wyłoniony zwycięzca, który otrzymał konsolę PlayStation 4 oraz okulary VR.

– Pierwszy pojedynek Yggdrasil Coding Challenge traktowaliśmy jako eksperyment. Z pewnością powtórzymy tego typu spotkanie, bo zebraliśmy bardzo pozytywne opinie – mówi Krzysztof Opałka, Chief Product w Officer Yggdrasil Polska, organizator turnieju. Spółka specjalizuje się w tworzeniu gier dla kasyn online. Swoje biura ma już na Malcie, w Sztokholmie i na Gibraltarze. W Krakowie rozwija się centrum technologiczne firmy, którym obecnie pracuje 80 osób.

]]>
http://shebang.pl/juz-turnieju-yggdrasil-polska/feed/ 0
Trwa rejestracja do turnieju JavaScript! http://shebang.pl/trwa-rejestracja-turnieju-javascript/ http://shebang.pl/trwa-rejestracja-turnieju-javascript/#respond Fri, 21 Apr 2017 09:52:40 +0000 http://shebang.pl/?p=17015 27. kwietnia o 18:00 w Browarze Lubicz krakowscy programiści JavaScript wezmą udział w turnieju Yggdrasil Coding Challenge. Udział w konkursie jest darmowy, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zostało jeszcze kilka miejsc.

Niech wygra najlepszy!

Yggdrasil Coding Challenge to turniej, którego celem jest wyłonienie najlepszego zawodnika – programisty JavaScript. Konkurs, organizowany przez krakowski oddział Yggdrasil, zrywa ze znaną formułą hackathonu, a w zamian proponuje system pucharowy złożony z kilku etapów rywalizacji. Uczestnicy konkursu poznają temat zadań tuż przed rozpoczęciem kolejnych rund kodowania. Uczestnicy będą walczyć o konsolę PlayStation 4 oraz okulary VR. Spotkanie rozpocznie prezentacja na temat animacji 3D.

Nie kodujesz? Przyjdź kibicować!

Wydarzenie jest otwarte zarówno dla tych, którzy chcą wziąć udział w konkursie jak i zainteresowanych samą prezentacją. Wszyscy, którzy chcą dołączyć do spotkania, powinni potwierdzić swoją obecność dołączając do wydarzenia na Facebooku. Uczestnicy konkursu dodatkowo muszą dokonać rejestracji na meetup.com. W obu przypadkach liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń.

O Organizatorze

Yggdrasil Polska specjalizuje się w tworzeniu gier dla kasyn online. Swoje biura ma już na Malcie, w Sztokholmie i na Gibraltarze. W Krakowie rozwija się centrum technologiczne firmy, którym obecnie pracuje 80 osób. W tym roku spółka zdobyła tytuł Innowatora Roku podczas gali International Gaming Awards w Londynie. To kolejne wyróżnienie po zeszłorocznej wygranej w kategorii Gaming Software Supplier (Dostawca Oprogramowania Dla Branży Kasynowej).

]]>
http://shebang.pl/trwa-rejestracja-turnieju-javascript/feed/ 0
Yggdrasil Polska ogłasza turniej dla programistów JavaScript http://shebang.pl/yggdrasil-polska-oglasza-turniej-dla-programistow-javascript/ http://shebang.pl/yggdrasil-polska-oglasza-turniej-dla-programistow-javascript/#respond Wed, 05 Apr 2017 06:40:54 +0000 http://shebang.pl/?p=17003 27 kwietnia o 18:00 w Browarze Lubicz rozpocznie się turniej dla programistów JavaScript – Yggdrasil Coding Challenge. Udział w konkursie jest darmowy, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Na zwycięzcę czeka nagroda – konsola PlayStation 4 oraz okulary VR (https://www.facebook.com/events/304567163295498/).

yggdrasil coding challenge

Turniej zamiast hackathonu

Yggdrasil Coding Challenge to seria konkursów dla programistów, których celem jest wyłonienie najlepszego zawodnika w danej dziedzinie. W pierwszej edycji wezmą udział programiści JavaScript. Turniej, organizowany przez krakowski oddział Yggdrasil, zrywa ze znaną formułą hackathonu, a w zamian proponuje system pucharowy złożony z kilku etapów rywalizacji. Uczestnicy konkursu poznają temat zadań tuż przed rozpoczęciem kolejnych rund kodowania. – O sukcesie podczas Yggdrasil Coding Challenge decyduje to, jak poradzisz sobie z presją czasu i umiejętnościami zawodnika, z którym konkurujesz – wyjaśnia Krzysztof Opałka, Chief Product Officer.

A jest o co walczyć! Stawką w grze jest konsola PlayStation 4 oraz okulary VR. Spotkanie rozpocznie prezentacja na temat animacji 3D.

Kto może wziąć udział?

Wydarzenie jest otwarte zarówno dla tych, którzy chcą wziąć udział w konkursie jak i zainteresowanych samą prezentacją. Wszyscy, którzy chcą dołączyć do spotkania, powinni potwierdzić swoją obecność dołączając do wydarzenia na Facebooku. Uczestnicy konkursu dodatkowo muszą dokonać rejestracji na meetup.com. W obu przypadkach liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń.

Mapa wydarzeń IT w Krakowie

Krakowscy programiści co miesiąc mogą wybierać spośród ok. 30 warsztatów i barcampów z zakresu różnych technologii. Jak organizatorzy Yggdrasil Coding Challenge zamierzają się przebić? – O dłuższego czasu obserwujemy wydarzenia, jakie pojawiają się na mapie Krakowa dla branży IT. Brakuje małych, specjalistycznych spotkań dotyczących np. konkretnego języka programowania, nastawionych na wymianę wiedzy czy też konkursową rywalizację. Organizując Coding Challenge, zamierzamy połączyć te dwa aspekty i wypełnić lukę w kalendarzu krakowskich spotkań – wyjaśnia Krzysztof Opałka.

O Organizatorze

Yggdrasil Polska specjalizuje się w tworzeniu gier dla kasyn online. Swoje biura ma już na Malcie, w Sztokholmie i na Gibraltarze. W Krakowie rozwija się centrum technologiczne firmy, którym obecnie pracuje 80 osób. W tym roku spółka zdobyła tytuł Innowatora Roku podczas gali International Gaming Awards w Londynie. To kolejne wyróżnienie po zeszłorocznej wygranej w kategorii Gaming Software Supplier (Dostawca Oprogramowania Dla Branży Kasynowej).

Więcej informacji: http://yggdrasilgaming.com/.

]]>
http://shebang.pl/yggdrasil-polska-oglasza-turniej-dla-programistow-javascript/feed/ 0
Programista minikurs — odpowiedzi http://shebang.pl/programista-minikurs/ Sun, 05 Feb 2017 11:04:28 +0000 http://shebang.pl/?p=16990 Lekcja 1.
 1. web browser, server load, response time, source code, upon request, instead of, embedded within, known as, external script, to execute a script
 2. 1. Client-side scripting generally refers to the class of computer programs on the web that are executed client-side, by the user’s web browser, instead of server-side (on the web server). 2. This type of computer programming is an important part of the Dynamic HTML (DHTML) concept. 3. Enabling web pages to have different and changing content depending on user input, environmental conditions (such as the time of day), or other variables. 4. Client-side scripts are often embedded within an HTML document (hence known as an „embedded script”), but they may also be contained in a separate file, to which the document that uses it makes reference. 5. Upon request, the necessary files are sent to the user’s computer by the web server (or servers) on which they reside. 6. Client-side scripts may also contain instructions for the browser to follow in response to certain user actions, (e.g., clicking a button). 7. Balancing the execution between client and server scripts is used to minimize the communication load, server load and/or response time. 8. Many web authors learn how to write client-side scripts partly by examining the source code for other authors’ scripts.
 3. 1. Client-side scripts may be executed by the user’s web browser. 2. Web pages may have changing content. 3. Web pages may have different content. 4. Client-side scripts may be embedded within an HTML document. 5. Client-side scripts may be referred to as embedded scripts. 6. Client-side scripts may be contained in a seperate file. 7. Client-side scripts may be referred to as external scripts. 8. Client-side scripts may contain instructions for the browser. 9. Instructions may be followed without communication with the server. 10. Source code may be seen by viewing the file that contains the script.

Lekcja 2.

 1. full access, dynamic website, click a link, HTTP request, query string, response content, operating system, static template, web browser, submit a form
 2. 1. Web browsers communicate with web servers using the HyperText Transport Protocol (HTTP). 2. When you click a link on a web page, submit a form, or run a search, an HTTP request is sent from your browser to the target server. 3. The request includes a URL identifying the affected resource, a method that defines the required action (for example to get, delete, or post the resource), and may include additional information encoded in URL parameters (the field-value pairs sent via a query string), as POST data (data sent by the HTTP POST method), or in associated cookies. 4. A dynamic website is one where some of the response content is generated dynamically only when needed. 5. On a dynamic website HTML pages are normally created by inserting data from a database into placeholders in HTML templates (this is a much more efficient way of storing large amounts of content than using static websites). 6. Most of the code to support a dynamic website must run on the server. Creating this code is known as „server-side programming” (or sometimes „back-end scripting”).
 3. On a dynamic website: 1. …content is created dynamically. 2. …content is created when needed. 3. …responses are generated dynamically. 4. …data is inserted into placeholders. 5. …data is returned based on information provided by the user. 6. data is inserted into a database. 7. ……data is returned based on preferences. 7. …different data can be returned for a URL.
]]>
Lekcja 9. Programming languages. Part 2 http://shebang.pl/jezykiobce/programming-languages-2/ http://shebang.pl/jezykiobce/programming-languages-2/#respond Mon, 10 Oct 2016 12:20:19 +0000 http://shebang.pl/?post_type=jezykiobce&p=16969

Obejrzyj poniższy film. Nie przejmuj się, jeśli nie wszystko w nim zrozumiesz. Najważniejsze jest to, aby obejrzeć go przed przeczytaniem tekstu.

Odpowiedz na poniższe pytania.

 1. What are the two main ways to get the source code converted into machine code?
 2. What do you call the program that compiles the source code into machine code?
 3. What are compiled files sometimes called?
 4. What’s the difference between a compiler and an interpreter?
 5. Do web browsers interpret JavaScript code?
 6. What are the advantages of compiled code?
 7. What are the downsides of compiled code?
 8. What are the advantages of interpreted code?
 9. What are the downsides of interpreted code?
 10. What are the characteristic properties of compiled model?
 11. What are the characteristic properties of interpreted model?
 12. What is an intermediate language?
 13. What is JiT compilation?
 14. What is byte code?
 15. What compiled languages does the speaker mention?
 16. What interpreted languages does the speaker mention?
 17. What languages using byte code does the speaker mention?
 18. In what situation would you definitely choose a compiled programming language?
 19. In what situation would you definitely choose an interpreted programming language?

Programming languages can be classified by intended domain of use into two broad categories, general-purpose programming languages and domain-specific programming languages. General-purpose programming language is designed to support a wide variety of uses and a domain-specific programming language is designed to be used within a specific application domain.

A programming language is said to be Turing complete if it can be used to simulate any single-taped Turing machine, i.e. it can be used to simulate some Turing complete system. For example, an imperative language is Turing complete if it has conditional branching and the ability to change an arbitrary amount of memory locations.

Implementation

An implementation of a programming language provides a way to write programs in that language and execute them on one or more configurations of hardware and software. There are, broadly, two approaches to programming language implementation: compilation and interpretation.

The output of a compiler may be executed by hardware or a program called an interpreter. In some implementations that make use of the interpreter approach there is no distinct boundary between compiling and interpreting. For instance, some implementations of BASIC compile and then execute the source a line at a time.

Programs that are executed directly on the hardware usually run several orders of magnitude faster than those that are interpreted in software.

One technique for improving the performance of interpreted programs is just-in-time compilation. Here the virtual machine, just before execution, translates the blocks of bytecode which are going to be used to machine code, for direct execution on the hardware.

Markup languages

Markup languages like XML or HTML, which define structured data, like spreadsheets, address books, configuration parameters, financial transactions, and technical drawings, are not usually considered programming languages.

Scripting languages

A scripting language or script language is a programming language that supports scripts, programs written for a special run-time environment that can interpret (rather than compile) and automate the execution of tasks that could alternatively be executed one by one by a human operator. Environments that can be automated through scripting include software applications, web pages within a web browser, the shells of operating systems (OS), and embedded systems.

According to John Ousterhout, the creator of the Tcl scripting language, scripting languages can be compared to a glue as they are typeless and "assume the existence of a set of powerful components and are intended primarily for connecting components." On the other hand, " system programming languages are strongly typed and were designed for building data structures and algorithms from scratch."

Vocabulary

a line at a time
po jednej linijce, po jednym wierszu
an approach
to podejście
application domain
dziedzina zastosowań
arbitrary amount
dowolna ilość
automated through scripting
zautomatyzowany za pomocą skryptów
blocks of bytecode
bloki kodu bajtowego
boundary between
granica między
broad category
szeroka kategoria
broadly
zasadniczo, mówiąc najogólniej
compilation
kompilacja
conditional branching
rozgałęzienie warunkowe
configuration
konfiguracja
configuration parameters
parametry konfiguracyjne
designed to be used within
przeznaczony do użycia w
designed to support a wide variety of uses
przeznaczony do wielu różnych zastosowań
domain-specific programming languages
język programowania specjalnego przeznaczenia
embedded system
system wbudowany
environment
środowisko
execute
wykonywać
executed directly on the hardware
wykonywany bezpośrednio przez sprzęt
for instance
na przykład
from scratch
od początku
general-purpose programming language
język programowania ogólnego przeznaczenia
hardware
sprzęt
human
człowiek
i.e.
tj.
implementation of a programming language
implementacja języka programowania
improving the performance
poprawianie wydajności
intended domain of use
planowana dziedzina użytkowania
intended primarily for…
przeznaczony głównie do…
interpretation
interpretacja
interpreter
interpreter
is said to be
„jest uważany za”
just-in-time (JIT) compilation
kompilacja na czas
machine code
kod maszynowy
markup language
język znaczników
memory location
miejsce w pamięci
on the other hand
z drugiej strony
one by one
jeden po drugim
one or more
jeden lub więcej
operating system
system operacyjny
order of magnitude
rząd wielkości
run-time environment
środowisko wykonawcze
script
skrypt
scripting language, script language
język skryptowy
shell
powłoka
single-taped Turing machine
jednotaśmowa maszyna Turinga
software application
aplikacja
software
oprogramowanie
spreadsheet
arkusz kalkulacyjny
strongly typed
ze ścisłą kontrolą typów
structured data
dane strukturalne
system programming language
systemowy język programowania
technical drawing
rysunek techniczny
the ability to change
możliwość zmieniania
the creator of
twórca
the output of a compiler
wynik działania kompilatora
there is no
nie ma
to assume the existence of…
zakładać istnienie…
to automate
zautomatyzować
to classify by sth into x categories
podzielić wg jakiegoś kryterium na x kategorii
to provide a way
to umożliwiać robienie czegoś, pozwalać na robienie czegoś
Turing complete
spełniający warunki kompletności Turinga
typeless
pozbawiony typów
virtual machine
maszyna wirtualna
web browser
przeglądarka internetowa
web page
strona internetowa
which are going to be used
które mają zostać wykorzystane

Exercises

Exercise 1. Match the words in column A with their partners in column B.

domain of category
broad a way to
general-purpose use
application environment
Turing location
conditional branching
structured parameters
configuration instance
technical machine
run-time programming language
memory drawings
to provide compilation
for domain
just-in-time data

Exercise 2. Answer the following questions.

 1. How can programming languages be classified?
 2. What is general-purpose programming language?
 3. What is domain-specific programming language?
 4. What does it mean that a programming language is Turing complete?
 5. What is implementation of a programming language?
 6. What are two most common approaches to programming language implementation?
 7. What can the output of a compiler be used for?
 8. How can the performance of an interpreted language be improved?
 9. What are markup languages?
 10. What is the difference between markup languages and programming languages?
 11. What is a scripting language?
 12. What is a scripting language according to John Ousterhout?
 13. What is the difference between scripting languages and compiled languages?

Exercise 3. Translate the Polish part of the following sentences into English. Use "designed to".

Example: General-purpose programming languages… mają szerokie spektrum zastosowań. -> …are designed to support a wide variety of uses.

 1. Domain-specific programming languages… są przeznaczone do użytku w ściśle określonej dziedzinie.
 2. Programming languages… są przeznaczone do wydawania komputerowi poleceń.
 3. Compilers… są przeznaczone do tłumaczenia kodu źródłowego na kod maszynowy.
 4. Interpreters… są przeznaczone do bezpośredniego wykonywania kodu źródłowego.
 5. Some implementations of BASIC… kompilują i wykonują kod źródłowy linijka po linijce.
 6. Virtual machines… tłumaczą kod bajtowy na kod maszynowy.
 7. Just-in-time compilers… umożliwiają poprawienie wydajności interpretowanych programów.
 8. Markup languages… są przeznaczone do definiowania danych strukturalnych.
 9. Scripting languages… są przeznaczone do automatyzacji wykonywania pewnych zadań.

Exercise 4. Translate the following sentences into English. Use "to provide a way to".

Example: Implementacja języka programowania umożliwia pisanie programów w tym języku. -> An implementation of a programming language provides a way to write programs in that language.

 1. Implementacja języka programowania umożliwia wykonywanie programów w tym języku.
 2. Interpreter umożliwia wykonywanie skryptów bezpośrednio bez kompilacji.
 3. Języki znacznikowe służą do definiowania danych strukturalnych.
 4. Języki skryptowe służą do pisania skryptów.
 5. Kompilacja na czas umożliwia poprawienie wydajności programów.
 6. Maszyna wirtualna umożliwia tłumaczenie kodu bajtowego na kod maszynowy.
 7. Maszyna wirtualna umożliwia wykonywanie kodu maszynowego bezpośrednio na sprzęcie.
 8. Języki programowania ogólnego przeznaczenia umożliwiają pisanie ogólnych programów.
 9. Specjalne języki programowania umożliwiają pisanie specjalistycznych programów.
 10. Kompilator umożliwia przetłumaczenie kodu źródłowego na kod maszynowy.
 11. Języki znacznikowe umożliwiają reprezentowanie arkuszy kalkulacyjnych.

Exercise 5. Answer in full sentences the following questions following the example.

Example: What are scripting languages intended primarily for? -> Scripting languages are intended primarily for connecting components.

 1. What are general-purpose programming languages intended primarily for?
 2. What are domain-specific programming languages intended primarily for?
 3. What is an implementation of a programming language intended primarily for?
 4. What are compilers intended primarily for?
 5. What are interpreters intended primarily for?
 6. What is just-in-time compilation intended primarily for?
 7. What are markup languages intended primarily for?
 8. What are system programming languages intended primarily for?

Exercise 6. Translate the following texts into English, as in the example.

Java to obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia z możliwością współbieżnego wykonywania operacji i przeznaczony do wykonywania w maszynie wirtualnej. Aplikacje Java są kompilowane do postaci kodu bajtowego, który można uruchomić w dowolnej maszynie wirtualnej (JVM). Java to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Twórcą tego języka, który został przedstawiony światu w 1995 roku, jest James Gosling z firmy Sun Microsystems. Składnia Javy w dużym stopniu jest wzorowana na składni języków C i C++, ale ma mniej niskopoziomowych elementów.

Java is a general-purpose object-oriented programming language that provides for the execution of operations concurrently and is designed to be run on a virtual machine. Java applications are compiled to bytecode that can run on any Java virtual machine (JVM). Java is one of the most popular programming languages. Java was originally developed by James Gosling at Sun Microsystems and released in 1995. The language derives much of its syntax from C and C++, but it has fewer low-level facilities.

 1. C++ to obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia z możliwością programowania imperatywnego i niskopoziomowego. Aplikacje C++ są kompilowane do postaci kodu maszynowego, który można uruchomić tylko na tej platformie, na której zostały skompilowane. C++ to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Jego twórcą jest Bjarne Stroustrup z AT&T Bell Labs. Składnia języka C++ jest wzorowana na składni języków C, ALGOL 68, Ada, CLU oraz ML.
 2. PHP to obiektowy serwerowy język programowania, którego można także używać jako języka programowania ogólnego przeznaczenia. Aplikacje PHP są interpretowane przez implementację referencyjną Zend lub inną. PHP jest jednym z najpopularniejszych serwerowych języków programowania. Został stworzony przez Rasmusa Lerdorfa w 1994 roku. Składnia języka PHP jest podobna do innych wysokopoziomowych języków programowania wzorowanych na składni języka C.
 3. Ruby to otwarty funkcyjny język programowania z możliwością programowania imperatywnego i dynamicznego. Aplikacje Ruby są kompilowane do postaci kodu bajtowego, który można wykonywać w maszynie wirtualnej o nazwie YARV. Ruby to jeden z najpopularniejszych dynamicznych języków programowania. Stworzył go w połowie lat 1990. Yukihiro "Matz" Matsumoto. Składnia języka Ruby czerpie ze składni języków Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada oraz Lisp.
 4. Prolog to logiczny i deklaracyjny język programowania ogólnego przeznaczenia kojarzony ze sztuczną inteligencją i lingwistyką komputerową. Kod źródłowy w tym języku jest zazwyczaj kompilowany do postaci abstrakcyjnego kodu maszynowego. Prolog to jeden z najbardziej znanych logicznych języków programowania. Stworzył go w latach 1970. Alain Colmerauer ze swoim zespołem. Składnia języka Prolog zawiera tylko jeden typ danych — termy.
 5. Objective-C to obiektowy język programowania ogólnego przeznaczenia wykorzystywany głównie do tworzenia programów dla systemów operacyjnych Apple OS X i iOS. Aplikacje w tym języku są kompilowane do postaci kodu macierzystego. Objective-C to podstawowy język programowania na platformach firmy Apple. Jego twórcą jest Brad J. Cox. Składnia języka Objective-C jest wzorowana na językach C i Smalltalk-80.

Exercise 7. Look at the data and say sentences about them following the example.

Example: 10 vs. 1000 -> 10 is two orders of magnitude larger than 10.

 1. 230 vs. 45678
 2. 1 vs 10
 3. The number of transistors in Pentium 1: 3 million vs The number of transistors in Pentium 4: 188 million
 4. 23 vs 3 × 105
 5. √36 vs. 1000000/100
 6. 100 bacteria in a flask vs 1000 bacteria in a flask
 7. Earth’s mass is 1022 tons; Sun’s mass is 1027 tons
 8. In 1991 there was 1 website vs in 2014 there were over 1 billion websites

Exercise 8. Use the information below to say sentences using „the creator of”, as in the example.

Example: Bjarne Stroustrup, C++ -> Bjarne Stroustrup is the creator of the C++ programming language.

 1. John Ousterhout, Tcl
 2. James Gosling, Java
 3. Yukihiro Matsumoto, Ruby
 4. Rasmus Lerdorf, PHP
 5. Alain Colmerauer, Prolog
 6. Brad J. Cox, Objective-C
 7. Guido van Rossum, Python
 8. Larry Wall, Perl
 9. John McCarthy, Lisp
 10. Ken Thompson and Dennis Ritchie, C
 11. John George Kemeny and Thomas E. Kurtz, BASIC
 12. Brendan Eich, JavaScript
 13. Niklaus Wirth, Pascal
 14. Martin Odersky, Scala

Exercise 9. Use the information from exercise 8 to say sentences using "was created by", as in the example.

Example: The C++ programming language was created by Bjarne Stroustrup.

Exercise 10. Change the following direct quotations into indirect statements, as in the example.

Example: "C is not a high-level language." —Brian Kernighan -> Brian Kernighan once said that C was not a high level programming language.

 1. "…system programming languages are strongly typed…" —John Ousterhout
 2. "Profanity is the one language all programmers know best. " —Anonymous
 3. "C is quirky, flawed, and an enormous success. " —Dennis Ritchie
 4. "Scripting languages are designed for ‚gluing’ applications. " —John K. Ousterhout
 5. "Ruby is simple in appearance, but is very complex inside, just like our human body. " — Yukihiro Matsumoto
 6. "Writing in C or C++ is like running a chain saw with all the safety guards removed. " —Bob Gray
 7. "C++ is a badly designed and ugly language. " —Richard Stallman
 8. "Within C++, there is a much smaller and cleaner language struggling to get out. " —Bjarne Stroustrup
 9. "C++ is a horrible language. " —Linus Torvalds
 10. "C++ is just an abomination. Everything is wrong with it in every way. " —Jamie Zawinsky
 11. "Java is, in many ways, C++–." —Michael B. Feldman
 12. "Java is C++ without the guns, knives, and clubs. " —James Gosling
 13. "Perl is the most popular web programming language. " —John P. Flynt
 14. "Perl is the ultimate language for text manipulation. " —James M. Kretchmar
 15. "Haskell is faster than C++, more concise than Perl, more regular than Python, more flexible than Ruby, more typeful than C#, more robust than Java…" —Audrey Tang
 16. "Perl is designed to give you several ways to do anything…" —Larry Wall
 17. "Lisp is a programmable programming language. " —John Foderaro
 18. "Smalltalk is dangerous. It is a drug. " —Andy Bower
 19. "Lisp is worth learning for the profound enlightenment experience you will have when you finally get it. " —Eric S. Raymond

Exercise 11. Translate the above quotations into Polish.

Exercise 12. Translate the text into Polish.

Exercise 13. Summarize the text orally using questions from exercise 2 as a plan. Practice until you can say the summary without looking at the text.

]]>
http://shebang.pl/jezykiobce/programming-languages-2/feed/ 0