Tworzenie map witryn przy użyciu jQuery

30 kwietnia 2013
1 gwiadka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Przedstawiamy narzędzia do tworzenia map witryn. Zaprezentowane wtyczki są dość różnorodne. Niektóre z nich to rozbudowane narzędzia z interfejsem graficznym jak i tekstowym, a część to bardzo proste i lekkie skrypty z interfejsem jedynie tekstowym. Jedna z zaprezentowanych wtyczek jest płatna.

hifi Sitemap Creator

Proste narzędzie do tworzenia mapy strony internetowej. Cechuje się atrakcyjnym wyglądem, a jego twórcy w dużym stopniu wzorowali się na opisanym dalej narzędziu Slickmap CSS. Po lewej stronie mamy podgląd graficzny, a po prawej — tekstowy. Zmiany w edytorze tekstowym automatycznie powodują zmiany w podglądzie graficznym.

Zrzut ekranu narzędzia do tworzenia mapy witryny Strona projektu

jsTree

Wtyczka do jQuery do tworzenia drzew. Nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie, jeśli chodzi o wykorzystanie jej do tworzenia map witryn, ponieważ zawiera jedynie małe ikonki obok nazw folderów. Rozpowszechniana jest na licencji MIT. Skrypt ma sporo opcji konfiguracyjnych, obsługuje techniki przeciągania i upuszczania oraz ma dość przydatną funkcję wyszukiwania. Działa w bardzo wielu przeglądarkach, włącznie z Internet Explorerem 6.

Wtyczka jsTree - zrzut ekranu Strona projektu

Slickplan

Wtyczka bardzo podobna do hifi Sitemap Creator. Również ma graficzny i tekstowy podgląd. Skrypt jest ciągle rozwijany przez profesjonalny zespół. Wadą jest konieczność zapłacenia za korzystanie z wtyczki. Nieograniczoną wersję wtyczki możemy używać za darmo przez 30 dni, po tym czasie musimy wykupić abonament miesięczny. Do wyboru są trzy wersje: najtańsza to basic (3,99 $/miesiąc) pozwala na stworzenie do 3 map witryn oraz ma uprawnia do korzystania z pomocy e-mail; premium (9,99 $/miesiąc) — do 10 map i nieograniczona liczba użytkowników; unlimited (24,99 $/miesiąc) — brak jakichkolwiek ograniczeń w użytkowaniu.

Narzędzie do tworzenia map witryn Slickplan - zrzut ekranu Strona projektu

TreeView

Mapa strony w formie rozwijalnej listy. Dużo możliwości konfiguracji wyglądu, jednak brak możliwości podglądu graficznego. Otwarty kod źródłowy.

Treeview - zrzut ekranu Strona projektu

Stwórz barwną mapę witryny w jQuery

Poradnik opisujący jak samodzielnie stworzyć mapę witryny w jQuery. Wykorzystane zostały technologie HTML, CSS i jQuery. Autorzy krok po kroku wyjaśniają, co należy robić, a każdy fragment kodu jest wyjaśniony. Zaletą skryptu jest możliwość dopasowania wyglądu do własnych potrzeb. Strona projektu

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.