Codio — przeglądarkowe IDE

20 maja 2014
1 gwiadka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek

Codio to bogato wyposażone środowisko programistyczne, działające w przeglądarce internetowej, dzięki czemu można z niego korzystać na dowolnym komputerze z dostępem do internetu.

Projekt wygląda bardzo ciekawie i jest bardzo funkcjonalny, o czym zapewniają sami twórcy, pisząc że ma więcej funkcji niż Chuck Norris włosów na klacie. Bardzo dużą zaletą jest też to, że program jest darmowy dla projektów udostępnianych publicznie i open source, a dla innych jego cena też jest niewygórowana i wynosi osiem dolarów miesięcznie.

Jak się do tego dobrać

Aby móc pracować w środowisku Codio, należy założyć konto na stronie http://codio.com/p/signup albo zalogować się poprzez serwis GitHub lub BitBucket (w takim przypadku konta zostaną ze sobą powiązane).

Tworzenie projektu

Po zalogowaniu wyświetlony zostaje pulpit z formularzem do utworzenia nowego projektu. Aby utworzyć nowy projekt wystarczy w polu Project Name (nazwa projektu) wpisać nazwę projektu (i ewentualnie jego opis), wybrać czy ma to być projekt publiczny czy prywatny, wybrać szablon (pusty projekt, podstawowy projekt HTML, podstawowy projekt PHP itd.) oraz zdefiniować ustawienia repozytorium (rysunek 1.). Po wykonaniu tych czynności należy kliknąć przycisk Create Project, aby otrzymać gotowy projekt do pracy.

Rysunek 1. Formularz tworzenia pierwszego projektu Codio

Rysunek 1. Formularz tworzenia pierwszego projektu Codio

Środowisko programistyczne

Po kliknięciu przycisku Create Project zostanie utworzony nowy projekt i zostaniesz przeniesiony do właściwego środowiska programistycznego, w którym od razu możesz rozpocząć pracę. Jeśli utworzysz projekt PHP, otrzymasz gotowy zestaw plików do rozpoczęcia pracy nad aplikacją tego typu. W przypadku projektu PHP zostanie utworzony tylko plik index.php zawierający podstawowe znaczniki HTML i powitalny skrypt — jak widać na poniższym rysunku — oraz plik README.md.

Rysunek 2. Zawartość automatycznie wygenerowanego pliku index.php

Rysunek 2. Zawartość automatycznie wygenerowanego pliku index.php

Funkcjonalność

IDE Codio zawiera chyba wszystkie funkcje, jakie powinno mieć pełnowartościowe środowisko programistyczne. Każdy programista z pewnością doceni możliwość łączenia się z repozytoriami Git, Mercurial i SVN, a także wiersz poleceń, klienta FTP, a nawet klienta SSH.

Nie sposób opisać wszystkich funkcji środowiska, bo trzeba by było napisać podręcznik, ale osobiście najbardziej spodobały mi się skróty do pisania kodu HTML i CSS (zintegrowana wtyczka Emmet), np. wystarczy napisać div>ul>li*3, aby otrzymać:

<div>
  <ul>
    <li></li>
    <li></li>
    <li></li>
  </ul>
</div> 

Więcej przykładów i pełną dokumentację składni Emmet można znaleźć na oficjalnej stronie narzędzia pod adresem http://emmet.io/.

To oczywiście tylko niewielki wycinek możliwości Codio. Najlepiej samodzielnie założyć konto i przejrzeć, co ma do zaoferowania (http://codio.com/). Kto wie, może wkrótce Codio stanie się twoim ulubionym środowiskiem programistycznym?

Dyskusja

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.